איך לאלף כלב ב6 שלבים פשוטים?

April 10 2022doritr

כלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, הוא מכניס ללא ספק הרבה שמחה לבית ובמיוחד לבתים שיש בהם גם ילדים. יחד עם זאת, כלב צריך טיפול אינטנסיבי ולא פעם גם אילוף ועל כן אם אתם מאמצים כלב חדש, כדאי מאוד שתעשו כמה דברים: תרכשו עבורו את כל הציוד המתאים והטוב ביותר עבורו, תרכשו עבורו אוכל איכותי, תקבעו לו תור לווטרינר וכמובן, תתחילו ללמוד את כל מה שצריך אודות אילוף כלבים. אם אתם תוהים מה צריך לדעת אודות אילוף כלבים וכיצד מאלפים כלב בצורה הטובה ביותר, במאמר הבא תקבלו את כל המידע אודות כיצד לאלף את הכלב שלכם ב6 שלבים פשוטים.

מתי כדאי להתחיל בתהליך האילוף?

אם אימצתם גור, חשוב מאוד להתחיל את תהליך האילוף שלו כמה שיותר מוקדם וזאת בכדי שהוא יתרגל לקול שלכם, להתנהגות שעליו ללמוד ולפקודות שאתם נותנים לו. אין ספק כי אילוף בגיל צעיר הוא קל יותר מאילוף בגיל מבוגר שכן, הכלב לא מספיק ללמוד הרבה התנהגויות אחרות. אם אימצתם כלב פחות צעיר או כלב מבוגר, חשוב שתדעו שזה עדיין לא מאוחר מדי לאלף אותו. עליכם להיות סבלניים יותר, אך זה בהחלט אפשרי. הנה כמה שלבים לאילוף הכלב שלכם בצורה קלה, מהירה ונוחה:

  1. פקודה ראשונה שעליכם ללמד את הכלב שלכם כחלק מאילוף כלבים היא לשבת. מדובר על פקודה בסיסית של ישיבה במקום והמתנה לפקודות הבאות. פקודת הישיבה למעשה גורמת לכלב לשבת במקומו ולהמתין שאתם תגידו לו לקום ללכת או לאכול. מדובר על פקודה חשובה מאוד כחלק מאילוף כלב שכן, אם הכלב שלכם נוטה להתלהב לקראת אוכל או כאשר אורחים נכנסים לביתכם, הפקודה המדוברת יכולה לשלוט על התנהגותו. בכדי ללמד את הכלב לשבת ניתן להציג בפניו צעצוע שהוא אוהב או חטיף וכאשר הוא מתיישב לחזק אותו במילה טובה ולתת לו את החטיף או הצעצוע. לאחר מכן יש להגיד שוב את הפקודה ולחכות שהוא יתיישב על מנת לתת לו את החטיף או הצעצוע בשנית. כך הכלב יבין את ההתניה שבין קבלת חטיף או צעצוע לישיבה כאשר הוא מקבל את הפקודה לשבת ויבצע את הפקודה באופן אוטומטי.
  2. פקודה שניה שכדאי ללמד את הכלב הוא להישאר במקום בלי ללכת אחריכם או אחרי אורחים בבית. מדובר על חלק חשוב בתהליך אילוף שמטרתו היא ללמד את הכלב סבלנות. כדאי לתת לכלב חטיף כאשר הוא נשאר במקומו ואם הוא מתקרב אליכם כאשר הוריתם לו להישאר במקום להגיד את המילה לא בצורה תקיפה.
  3. פעולה שלישית שכדאי ללמד את הכלב היא רגלי או לידי. מדובר על פקודה שמטרתה היא לגרום לכלב ללכת בסמוך לבעלים שלו, בקצב קבוע. הפקודה נועה בכדי ללמד את הכלב לשמור על קשר עין עם הבעלים שלו וללכת לצידו. מדובר על דבר חשוב מאוד כאשר הכלב ובעליו מצויים בטיול בחוץ. כדי ללמד את הכלב את הפעולה המדוברת יש לצאת לטיול כאשר הכלב קשור ברמתה או רצועה. כאשר הוא ילך לצדכם מבלי למשוך אותה צ’פרו אותו בחטיף. אם הוא ינסה ללכת לכיוונים אחרים חשוב להגיד לו את המילה לא בצורה תקיפה וסמכותית ושישו ללכת לצידכם, שוב לתת לו חטיף.
  4. פעולה חשובה נוספת שיש ללמד את הכלב בתהליך אילוף היא לבוא אליכם כאשר אתם קוראים לו, הן כאשר אתם בבית והן כאשר אתם בטיול. בכדי ללמד את הפקודה המדוברת קודם כל צריך ללמד את הכלב לשבת או להישאר במקום. לאחר מכן יש לקרוא לו ואם הוא בא אליכם לצ’פר אותו בחטיף. אם הוא לא מבין את הפקודה ניתן להיעזר ברצועה ולמשוך אותו קלות אליכם כאשר אתם אומרים את הפקודה.
  5. פעולה נוספת שכדאי ללמד את הכלב היא ללכת למקום האישי שלו. בין אם מדובר באזור עם מיטה או באזור עם כלוב. לאחר שתגדירו לכלב מקום משלו שבו יהיו צעצועים שלו וכל דבר אחר שהוא אוהב על מנת שהוא יבין כי מדובר על המקום שלו, עליכם ללמד אותו כיצד להגיע למקום שלו ולצ’פר אותו בחטיף כאשר הוא  מגיע למקום שלו. לאחר מכן יש לחזור על הפעולה שוב ושוב עד שהוא יקשר בין הפקודה לבין החטיף ויבצע אותה באופן אוטומטי.
  6. חשוב מאוד ללמד את הכלב להתחיל לאכול את האוכל שלו רק כאשר אתם אומרים לו בתיאבון ולא להסתער עליו. מטרת הפקודה היא ללמד את הכלב סבלנות. בכדי ללמד את הכלב את הפקודה המדוברת, יש להגיד לו לשבת כאשר אתם מכינים לו אוכל וכאשר אתם מביאים את האוכל עליכם להורות לו שלא ייגש לאוכל עד שאתם אומרים לו בתאבון. אם הוא ניגש ללא אמירה שלכם, יש להחזיר אותו בסבלנות למקומו ולשמור על התמדה.
Share: