5 עובדות שלא ידעתם על איך מייצרים שוקולד

January 23 2022doritr

אין כמעט אדם שלא אוהב שוקולד. אין כמו הטעם המתוק והמנחם של שוקולד איכותי. לא מעט אנשים תוהים, בעודם נוגסים בקוביות השוקולד המפנקות והטעימות, כיצד בעצם מייצרים את המתיקות הנעימה לחיך הזאת? ובכן, שוקולד הוא לא דבר חדש, אך שיטת הייצור שלו בהחלט התפתחו במאות האחרונות. אם אתם תוהים כיצד מייצרים שוקולד, כדאי שתקראו את המאמר הבא.

איך מייצרים שוקולד

אז איך מייצרים שוקולד?

מרבית מוצרי השוקולד כיום משלבים בתוכם פולי קקאו מעובדים. בתקופת המאיה הפולים הללו שימשו לצורך הכנת משקאות, אך הם היו הרבה פחות מתוקים מהשוקו שאנו מכירים כיום. כימאי הולנדי גילה בתחילת המאה ה19 כיצד ניתן לרוקן את פולי הקקאו מהשומנים השונים שמצויים בהם וכך הוא בעצם חולל מהפכה של ממש, שכן מהתגלית שלו הדרך לייצור מוצרי שוקולד מוצקים באמצעות שוקולד גולמי, לא הייתה ארוכה כלל.

בשלב הבא, גילו כי כתוצאה מקלייה ארוכה ואיטית של הקקאו ניתן ליצור נוזל סמיך אשר נקרא ליקר קקאו. את הפולים יש לכלות בטמפרטורה של עד 50 מעלות ולאחר מכן מפרידים את הליקר שנוצר לשני מרכיבים: חמאת קקאו ושמן קקאו. מהמרכיבים הללו ניתן לייצר מגוון רחב של מוצרי שוקולד לרבות המוצרים שאנו מכירים כיום.

שוקולד חלב – כיצד מייצרים אותו?

שוקולד חלב ידוע כאחד השוקולדים הקלאסיים והאהובים על כולם. ניתן למצוא את השוקולד המדובר נטול כל תוספות וניתן למצוא אותו כמכיל תוספות שונות, דבר שמשדרג את טעמו. כך או כך, אין כמעט אדם שלא אוהב שוקולד חלב, וככל שהוא איכותי יותר כך הוא טעים יותר. ההבדל העיקרי בין שוקולד חלב לשוקולד מריר הוא בעצם חלב. שוקולד חלב מכיל שילוב של חלב נוזלי או אבקת חלב וכן חומרים נוספים שמעשירים את הטעם שלו כגון: ונילין, לציטין ועוד. את מוצקי הקקאו מחממים ואז מקררים שוב וזאת בכדי שהם יהפכו למרקם האהוב והמוכר לכולנו של השוקולד.

כיצד מייצרים שוקולד מריר?

שוקולד מריר מיוצר כמעט מאותם החומרים שמהם מיוצר שוקולד חלב אך בניגוד לשוקולד חלב הוא לא מכיל אבקת חלב. בשוקולד זה מצויים לא מעט מוצקי קקאו. השוקולד המריר בניגוד לשוקולד חלב נמס בטמפרטורה גבוהה יותר וזאת בשל ההבדל שיש בריכוז המרכיבים וכן בשל העובדה שהוא לא מכיל אבקת חלב.

כיצד מייצרים שוקולד לבן?

שוקולד לבן גם הוא ידוע כשוקולד ייחודי מאוד ואף טעים מאוד. ישנם אנשים שלא קוראים לו שוקולד וזאת בשל הצבע שלו וגם בשל העובדה שהוא לא מיוצר מפולי הקקאו עצמם אלא רק מהחלק מהשומני בפולי הקקאו שהוא בעצם חמאת הקקאו וכן, בשל העובדה שהוא לא מכיל עיסת קקאו כלל. הוא משלב אבקת חלב כמובן וסוכר והוא נמס בטמפרטורה נמוכה. אין ספק ששוקולד לבן זוכה לאהדה רבה בקרב חובבי השוקולד, על אף שהוא מיוצר ממרכיבים אחרים בקקאו.

חשוב לדעת כי כיום ניתן למצוא שוקולדים איכותיים יותר או פחות ועל כן, אם אתם רוצים להנות משוקולד איכותי באמת, כדאי שתבחרו חנות שוקולד איכותית לבקר בה, אשר ידוע כי היא מציעה שוקולד ברמה גבוהה.

Share: