כל מה שאתם צריכים לדעת על אבחון אסתמה של העור

May 29 2024doritr

אסטמה של העור שמכונה גם אקזמה או דלקת עור אטופית היא מחלת עור שסובלים ממנה לא מעט אנשים. המחלה תבוא לידי ביטוי בפריחה אדומה ולפעמים גם מודלקת על העור באזורי גוף שונים, גרד ואי נוחות רבה. מדובר על מחלה כרונית שיש תקופות שבהן היא מתלקחת וישנן תקופות שבהן היא בנסיגה.

על אף שהמונח אסטמה של העור לא רשמי מבחינה רפואית, הוא מאוד נפוץ בישראל וזאת בשל העובדה שהמחלה הזאת יכולה לגרום לסימנים דומים לאלה של מחלת האסטמה כגון: התלקחות של המחלה בשל גורמים סביבתיים שונים או מתח ועוד. המחלה המדוברת יכולה להשפיע על אנשים בכל גיל, אך לרוב היא תאובחן אצל ילדים. חשוב מאוד לאבחן את המחלה ואת מצבה ולהבין מה בדיוק גורם להתלקחויות שלה, בכדי למזער עד כמה שניתן תקופות של התלקחות ולהתמודד בצורה טובה עם התסמינים.

מהם הסימנים הראשונים לאסטמה של העור?

חשוב מאוד לזהות את הסימנים אשר יכולים על אסטמה של העור, כאשר התסמינים השכיחים ביותר יכללו: גירוד עז בעור שלא פעם יחמיר בלילה, מה שיגרום לאי נוחות וגם להפרעות שינה. לרוב תתפתח פריחה בגוף אדומה ולא נעימה על העור, כאשר לרוב היא תהיה על אזורי גוף שונים כגון: הידיים, הרגליים, הקרסוליים, פרקי הידיים, הצוואר, החלק העליון של החזה, בתוך הקפלים של המרפקים והברכיים ועוד. אצל תינוקות הפריחה תהיה נפוצה בעיקר בפנים ובקרקפת.

הכתמים האדומים עלולים להתנפח ולהפוך לרגישים וישנם מקרים חמורים שבהם הם גם יפרישו נוזלים ואפילו ידממו כאשר מגרדים אותם. תסמינים נוספים יכולים להיות: עור מעובה, סדוק או קשקשים על העור.

כיצד מאבחנים אסטמה של העור?

אבחון אסטמה של העור יתבצע על ידי רופא עור, אשר יבחן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, יבדוק אותו מבחינה גופנית ויחפש סימנים אופייניים לאסטמה של העור כגון: כתמים אדומים, דלקתיים ומגרדים על העור. כמו כן, הרופא יברר מתי החלו לראשונה התסמינים, האם במשפחה יש עוד אדם שסובל מאסטמה של העור או מחלות עור אחרות ועוד.

ישנם מקרים שבהם בכדי לשלול מצבים אחרים או לאשר את האבחנה, הרופא יבצע בדיקת עור ספציפית או תבחין דקירה על מנת לזהות אלרגנים שעשויים לעורר או להחמיר את התסמינים של המחלה. במקרים חריגים מאוד הרופא גם יכול ליטול ביופסיה מהעור כאשר המטרה היא לבחון במדויק אסטמה של העור ולהמליץ על טיפול מתאים, אך הבדיקות הללו הן בדיקות נדירות ולרוב המחלה תאובחן על ידי תשאול ובדיקה גופנית בלבד.

כיצד מטפלים באסטמה של העור?

לאחר האבחון, רופא העור ימליץ על טפול מתאים, כאשר הטיפול ישתנה ויהיה תלוי בדרגת החומרה של התסמינים ובמצבו הספציפי של כל מטופל. בין הטיפולים המוצעים הם: שימוש במשחות שמבוססות על סטרואידים, תרופות ביולוגיות, פוטותרפיה ועוד.

Share: